Портативні зарядні станції. Як обрати для дому?

2024-04-15 16:36
223
Ця стаття на мовах: UA / RU

t.me


Стаття у розділах:

Загальна інформація

Зміст

Що ж таке портативна зарядна станція?

Портативна зарядна станція - це пристрій, який забезпечує можливість заряджати електронні пристрої, такі як смартфони, планшети, ноутбуки тощо, в будь-якому місці і в будь-який час. Вони зазвичай оснащені вбудованим акумулятором і можуть бути перенесеними, щоб забезпечити мобільність. Такі станції особливо корисні у випадках, коли доступ до розетки або звичайного зарядного пристрою обмежений, наприклад, під час подорожей або під час відключення електропостачання.

Порівняння зарядної станції із павербанком є логічним, оскільки вони виконують схожі функції. Основна відмінність полягає у більшій потужності, місткості та кількості портів у зарядних станціях. Важливою перевагою зарядних станцій є наявність розеток 220V, які можуть живити побутову техніку, таку як холодильник чи бойлер, що неможливо зробити за допомогою павербанка. Деякі моделі зарядних станцій навіть оснащені функцією ДБЖ, про яку ми розглянемо докладніше пізніше. У підсумку, портативна зарядна станція - це ваш резервний план у випадку відключення електроенергії в мережі.

На що потрібно звернути увагу при виборі зарядної станції?

В магазинах сьогодні представлено широкий асортимент зарядних станцій, що відрізняються за ємністю, потужністю, функціональністю та ціною. Щоб знайти оптимальний варіант, важливо розуміти, які опції вам необхідні, а за які можна утриматися від переплати. Ми рекомендуємо скласти список пристроїв, які ви плануєте підключати, і врахувати їхню чутливість до якості електропостачання. Це допоможе вам обрати варіант, який повністю відповідає вашим потребам. Далі в тексті ми розглянемо цей та інші важливі моменти докладніше.

Які прилади ми будемо підключати?

Під час вибору портативної зарядної станції, важливо враховувати перелік та тип техніки, яку ви плануєте підключати. Для пристроїв зі споживаною потужністю до 100-150 Вт, таких як ноутбуки та інші, майже будь-яка зарядна станція підійде, вони можуть відрізнятися лише за кількістю повних зарядок, яку вони надають. Навіть якщо ваш ноутбук підтримує зарядку через USB-C, не завжди можна отримати необхідну потужність від топових павербанків, тому зарядна станція буде кращим варіантом.

Також до цього можна віднести зарядку смартфона, підключення роутера та комутатора до електромережі через Ethernet, якщо ваш інтернет-провайдер може це забезпечити. Якщо ви плануєте підключати лише пристрої, які не дуже чутливі до якості струму, то при виборі зарядної станції можна спиратися переважно на достатню ємність та потужність акумулятора. Відсутність зайвих опцій допоможе значно зекономити.

Деякі пристрої споживають у 1.5-2 рази більше енергії в момент запуску. Про пусковий струм ми згадаємо пізніше, а зараз наведемо кілька прикладів техніки, чутливої до якості струму: телевізори, холодильники, газові котли, бойлери та пральні машини. Щоб кожен міг розібратися, або ж просто освіжити свої знання, ми розглянемо цей момент більш детально.

Якість струму

Під якістю струму розуміється тип синусоїди напруги. Інвертор перетворює постійний струм акумулятора вашої зарядної станції на змінний струм, який використовується більшістю електроприладів. Тип та особливості інвертора впливають на якість синусоїди. Залежно від форми цієї кривої, можна виділити кілька видів синусоїди:

  • Чиста синусоїда: цей тип використовується в побутовій електромережі та є оптимальним для живлення більшості електроприладів. Можливість видавати чистий синус завжди вказується в характеристиках зарядних станцій і однозначно буде важливою при виборі.
  • Модифікована синусоїда: цей тип зазвичай використовується в менш дорогих моделях зарядних станцій. Хоча більшість електроприладів працюють з цим типом синусоїди, деякі більш чутливі пристрої можуть виявити проблеми з таким видом струму.
  • Прямокутна синусоїда є типом, більше схожим на ступеневу, проте має прямокутну форму та значно більші перепади. Вона може бути причиною шумів або перегріву деяких елементів у техніці та не є найкращим вибором для живлення більшості електроприладів.

Під час вибору зарядної станції важливо переконатися, що вона здатна видавати чисту синусоїду, особливо якщо ви плануєте підключати чутливі до якості струму пристрої. Такий тип струму забезпечить стабільну та безпечну роботу вашої техніки, мінімізуючи ризик шумів чи перегріву.

ТипПеревагиНедоліки
ЧистаСтабільна робота приладів, мінімізація шумівВища вартість інвертора, а відтак оснащеної ним зарядної станції
Модифікована (апроксимована)Підходить для більшості приладів, доступна цінаМоже негативно впливати на роботу чутливих пристроїв
ПрямокутнаДешевизна та простота виробництваНе рекомендується для живлення більшості приладів

Пускові струми та пускова потужність 

Під час підключення техніки до зарядної станції можуть виникати неочевидні перешкоди, такі як пускова потужність. Деякі пристрої споживають значно більше енергії під час запуску, ніж під час сталої роботи. Прикладами такої техніки можуть бути холодильники, насоси, компресори та інші пристрої з електродвигунами.

Пускову потужність (пусковий струм) важливо враховувати ще до покупки джерела живлення, оскільки техніка може просто не запуститись. Зарядна станція може вимкнутись або перейти в режим захисту, якщо пусковий струм перевищує потужність самої станції. Це дозволяє уникнути пошкодження або повного виведення з ладу як станції, так і підключеного пристрою.

Для дізнання пікового споживання приладів варто звернутися до їхньої інструкції або сайту виробника. На деякій техніці, наприклад, на бойлерах або холодильниках, часто є наліпки з цією інформацією.

Загальна потужність техніки

Розрахунок потужності портативної зарядної станції, орієнтований на підключену техніку, є важливим кроком для забезпечення безперебійного живлення всіх пристроїв у вашому домі. Давайте розглянемо вас із цим уявним прикладом.

1. Смартфон: 30 Вт
2. Планшет: 20 Вт
3. Роутер і комутатор: 30 Вт
4. Холодильник: 150 Вт (додаємо 150 Вт для пускового струму)
5. Бойлер (підтримка температури): 200 Вт

Сумарно: 30 + 20 + 30 + 150 + 200 = 430 Вт + 150 Вт (для пускового струму холодильника) = 580 Вт.

Таким чином, нам потрібна портативна зарядна станція з потужністю не менше 580 Вт. Важливо також врахувати, що ця станція має видавати чисту синусоїду, мати дві розетки 220 В та мінімум чотири USB роз'єми. Бажано, щоб два USB роз'єми підтримували опцію quick charge для швидкої зарядки смартфона та планшета. Залежно від кількості енергозалежної техніки, яку ви плануєте підключати, може знадобитися і більше роз'ємів.

Ємність станції та час роботи приладів

Розрахунок ємності акумулятора портативної зарядної станції є ключовим для забезпечення тривалої роботи пристроїв. Розглянемо це на прикладі.

Уявімо, що наша портативна станція має акумулятор ємністю 512 Вт-годин. Хочемо живити пристрої, які разом споживають 200 Вт енергії. Використаємо формулу:

T (час роботи) = С (ємність батареї) / P (потужність)

Тоді: T = 512 Вт-год / 200 Вт = 2,56 години

Отже, за цією формулою портативна станція зможе працювати приблизно 2,56 години. Варто зауважити, що це лише приблизний розрахунок, і реальний час може варіюватися залежно від навантаження та зовнішніх факторів.

Крім того, частина енергії може бути втрачена в процесі передачі через:

1. Якість вбудованої електроніки: Чим краще інвертор, тим менші втрати енергії.
2. Теплові втрати: Нагрів електроніки під час роботи може призвести до втрати енергії.
3. Неефективна передача: Пошкодження кабелів або бездротове заряджання можуть призвести до втрати енергії.
4. Збереження енергії: Погана якість батарей або їх старіння можуть призвести до втрати ємності.

Звертаючись до цього, важливо мати певний запас ємності, оскільки це дозволить покращити час роботи станції. Рекомендується орієнтуватися на значення ємності приблизно на 20-25% вище, щоб мати запас енергії для непередбачених ситуацій.

Види батарей та їх особливості

Існують три основних типи батарей, які використовуються в зарядних станціях:

  • Літій-іонні (Li-ion): Завдяки великій щільності можуть зберігати більше енергії, залишаючись дуже компактними. Вони мають великий термін служби, тому не потрібно часто заміняти акумулятор. З вбудованими механізмами захисту вони є ідеальними для портативних пристроїв.
  • Літій-полімерні (LiPol): Ці батареї можуть мати будь-яку форму, що робить їх ідеальними для нестандартних або дуже маленьких пристроїв. Вони легкі і мають низький рівень саморозряду, що дозволяє швидко заряджати пристрої від зарядної станції або павербанка.
  • Нікель-кадмій-магнієві (NCM): Подібні до літій-іонних за своїми характеристиками, але трохи компактніші. Їх електроліт є рідиною, тому вони менш безпечні.
  • Літій-ферум-полімерні (LiFePo): Ці батареї є набагато компактнішими і ефективнішими, ніж інші типи, що використовуються в зарядних станціях. Вони мають менший вплив глибокого розрядження і швидко заряджаються, але потребують зарядний адаптер високої потужності.
Тип батареїПлюсиМінуси
Літій-іонні (Li-ion)Висока щільність енергії, Тривалий термін служби, БезпекаЧутливі до екстремальних температур, Дорожчі, ніж інші типи
Літій-полімерні (LiPo)Гнучкість та легкість, Низький рівень саморозряду, Менша вартість порівняно з Li-ionМенш стійкі до високих температур (+60°C і вище)
Нікель-кадмій-магнієві (NCM)Компактні завдяки вищій щільності енергіїМенш безпечні ніж полімерні
Літій-ферум-полімерні (LiFePo)Безпечні та надійніМенша щільність енергії, ніж у літій-іонних та NCM

Порти та раз'єми

Нижче перераховані типи роз'ємів для зарядки та живлення пристроїв:

Тип роз'ємуОпис
USB-AКласичний роз'єм, який зустрічається на більшості зарядних пристроїв і підходить для заряджання різноманітних портативних пристроїв, включаючи смартфони.
Type CСучасний і універсальний роз'єм, який забезпечує швидке заряджання завдяки високій пропускній здатності. Заміняє застарілі Micro та Mini USB.
Schuko (розетка 220 В)Цей роз'єм дозволяє підключати портативну зарядку до будь-якої побутової техніки з відповідним конектором.
Порт автомобільного прикурювачаЗручна опція для заряджання під час подорожі автомобілем.
DC-роз'єм постійного струмуВикористовується для живлення техніки, що працює від постійного струму, такої як роутери або TV-тюнери.
Порт для заряджання від сонячної панеліЦей роз'єм дозволяє заряджати портативну зарядку від сонячної енергії, що корисно у випадку відсутності електропостачання. Однак слід пам'ятати, що швидкість заряджання залежить від площі та потужності сонячної панелі.

Модулі розширення

Так, додаткові модулі та аксесуари можуть допомогти розширити функціональні можливості портативних зарядних станцій. Ось деякі приклади:

1. Розгалужувачі USB портів: Дозволяють одночасно заряджати кілька пристроїв або підключати додаткові пристрої, такі як LED-стрічки.

2. Пристрої бездротової зарядки: Для зручності заряджання смартфонів, навушників та інших пристроїв без потреби підключення кабелю.

3. Модульні рішення від виробників зарядних станцій: Наприклад, PowerOak AC300 3000W від BLUETTI або лінійка DELTA Pro від EcoFlow. Ці модульні системи дозволяють збільшити кількість підключених пристроїв та розширити їх акумуляторні можливості.

Розширювані рішення дозволяють забезпечити енергопостачання для більшої кількості пристроїв або навіть масштабувати систему живлення під будь-яке приміщення.

Додаткові та корисні функції

Функція джерела безперебійного живлення (ДБЖ) може виявитися надзвичайно корисною у випадку перебоїв у мережі або раптового вимкнення електропостачання. Такі рішення зазвичай присутні у зарядних станціях зі значною потужністю, але не завжди присутні в бюджетних моделях. Функція UPS (uninterruptible power supply) дозволяє портативній станції миттєво вмикатися і працювати в режимі зовнішнього джерела живлення у разі відключення електромережі. Вона також згладжує короткочасні збої та перепади напруги, функціонуючи як свого роду захист.

Деякі зарядні станції, особливо ті, що мають великі потужності та бюджети, оснащені Wi-Fi модулем. Це дозволяє вам контролювати роботу станції та рівень її заряду віддалено через спеціальний застосунок на смартфоні. Наприклад, модель EcoFlow DELTA MAX 1600 має такий функціонал через додаток EcoFlow.

Навіть у бюджетних портативних зарядних станціях можна знайти можливість швидкої зарядки батареї, яка дозволяє швидко заряджати її до максимального рівня. Функція Power Delivery (PD) через USB дозволяє заряджати пристрої, які підтримують швидку зарядку. Рекомендується використовувати оригінальні кабелі, які йшли у комплекті зі смартфоном, для найкращої ефективності.

Дисплей з індикатором рівня заряду та потужності є загальнодоступним у більшості зарядних станцій, так само як і ручка для зручної переноски. Для подорожуючих користувачів важливою може бути водонепроникність, ударостійкість та вбудований ліхтарик, який може використовуватися як альтернативне освітлення у невеликих приміщеннях.

Підсумки

Підсумки відображують основні аспекти, які варто врахувати при виборі портативної зарядної станції. Ось кілька ключових моментів, на які слід звернути увагу:

1. Ємність акумулятора: Це визначає, як довго ви зможете використовувати станцію без підзарядки. Оберіть ємність, яка задовольнить ваші потреби з урахуванням часу, на який вам потрібно мати заряджене джерело живлення.

2. Роз'єми: Переконайтеся, що станція має необхідні вам роз'єми для підключення вашої техніки. Врахуйте типи і кількість роз'ємів, які вам зазвичай потрібні.

3. Потужність: Номінальна потужність важлива для визначення можливостей зарядної станції. Оберіть модель з потужністю, яка відповідає потребам вашої техніки.

4. Пікове споживання: Важливо враховувати пікове споживання приладів, які ви плануєте підключати до станції. Вона повинна мати достатньо резерву для роботи з такими навантаженнями.

5. Чиста синусоїда: Якщо ваша техніка потребує чисту синусоїду для безперебійної роботи, переконайтеся, що обираєте станцію, яка це забезпечує.

Дотримуючись цих порад, ви зможете обрати оптимальну портативну зарядну станцію, яка відповідає вашим потребам і вимогам.


Сподобалась стаття? Подякуйте автору