Основні аспекти блоків живлення для комп'ютера: різноманітність, сертифікати, критерії відбору

2024-04-15 21:19
64
Ця стаття на мовах: UA / RU

t.me


Стаття у розділах:

Загальна інформація

Зміст

Функції та склад блоку живлення

Функції та пристрій блока живлення - це, по суті, основа. Блок живлення (БП) є пристроєм, який служить джерелом енергії для комп'ютера. Блок живлення живить всі компоненти ПК: від приводів DWD-ROM та мікросхем до процесора і відеокарти. Для цього пристрій, підключений до розетки, знижує електричне напругу від 220-230 В до необхідних значень - 3,3, 5 та 12 В. Усередині блока живлення можна виявити:

  • вхідний фільтр з індукторів та конденсаторів для фільтрації електричного шуму; 
  • випрямляч для перетворення змінного струму на постійний;
  • трансформатори та конденсатори; 
  • силові діоди; 
  • магнітний підсилювач; 
  • керуючу плату.

На перший погляд, всі блоки живлення виглядають однаково: коробка, кнопка, кабелі. Але насправді від якості кожного конденсатора залежить, чи впорається пристрій зі своїми функціями та чи збереже компоненти ПК під час стрибків напруги. Саме тому блоки живлення з японськими конденсаторами апріорі коштують більше, ніж аналоги тієї ж потужності, але з більш економічними елементами. Це не означає, що завжди потрібно вибирати найдорожчі моделі. Але якщо відкинути націнку за підсвітку, модульну конструкцію (про це піде мова далі), більш дорогий блок живлення з високою ймовірністю має кращі компоненти всередині.

Потужність, як основа вибору

Потужність є ще одним важливим аспектом блоків живлення. У них є дві основні потужності: постійна потужність (повна потужність, яку вони можуть постійно надавати) та пікова потужність (максимальне навантаження, яке вони можуть витримати протягом короткого часу).

Наприклад, якщо обрати блок живлення з постійною потужністю 600 Вт, це означає, що він може постійно надавати струм на рівні до 600 Вт. Проте він може мати також пікову потужність більше 600 Вт, щоб витримати короткочасні навантаження, наприклад, під час запуску важких програм або ігор.

Для розрахунку необхідної потужності БП слід врахувати сумарне споживання потужності всіх компонентів комп'ютера, таких як процесор, відеокарта, материнська плата, жорсткий диск і т. д. Потім додайте до цього значення ще певний запас, наприклад, 20-30%, для забезпечення надійності та здатності БП працювати з піковими навантаженнями.

У нашому прикладі з Intel Core i5-13500, MSI GeForce RTX 3060Ti Gaming X Trio та материнською платою потрібно обрати блок живлення з потужністю, яка перевищує сумарну потужність всіх цих компонентів, включаючи їх пікові значення, з урахуванням надійності та запасу потужності.

Потужність комп'ютера визначається його характеристиками та призначенням. Для різних типів систем споживання енергії може значно відрізнятися.

У офісних ПК, де немає великих відеокарт або потужних процесорів, можна очікувати невеликого споживання енергії, наприклад, близько 200 Вт або навіть менше. У той час як для ігрових систем, особливо з потужними відеокартами та процесорами, споживання може перевищувати 800 Вт або навіть більше.

При виборі блока живлення важливо звертати увагу на потужність по лінії 12 В, оскільки саме на цій лінії живиться більшість компонентів, таких як відеокарти та процесори. Напруга 12 В є ключовою для забезпечення стабільності живлення вимогливих компонентів системи. Тому, коли вибираєте блок живлення, краще зосередитися на максимальній потужності по лінії 12 В, яка повинна відповідати або перевищувати потужність ваших головних компонентів.

Розумно мати додатковий запас потужності при виборі блока живлення. Приблизно 25% запасу може забезпечити стабільну роботу системи і дозволить уникнути зменшення КПД у разі навантаження менше ніж на 50%.

Наприклад, для системи зі споживанням 600 Вт ідеально підійде блок живлення потужністю 750 Вт. Це забезпечить необхідний запас потужності для нормальної роботи, а також уникне зменшення КПД.

Також важливо враховувати можливість майбутнього апгрейду системи. Якщо плануєте змінювати або докуповувати більш потужні компоненти після складання системи, розгляньте потребу в додатковому запасі потужності при виборі блока живлення.

Сертифікація: чи варто платити за Gold чи Platinim

Сертифікати енергоефективності, такі як 80 Plus, 80 Plus Bronze, 80 Plus Gold і так далі до 80 Plus Platinum або Titanium, вказують на те, наскільки ефективним є блок живлення. Чим престижніший сертифікат (від 80 Plus, який є базовим, до 80 Plus Titanium, який є найвищим), тим енергоощадніше пристрій.

На практиці це означає, що блоки живлення з вищими сертифікатами енергоефективності зазвичай надають більше реальної потужності, ніж заявлено у документації, і втрачають менше енергії в процесі роботи. Це допомагає знизити витрати на електроенергію та зменшити навантаження на електромережу.

Блок живлення з сертифікатом 80 Plus Gold має КПД на рівні 88% при 100% навантаженні. Це означає, що з номінальних 700 Вт він передасть приблизно 616 Вт компонентам ПК. Якщо навантаження складе не 100%, а 50%, то блок передасть вже 92% потужності (644 Вт).

Cертифікація вказує на те, скільки ватт конкретний блок питання може передавати під певним навантаженням. Однак якість використаних компонентів також грає важливу роль у надійності і довговічності блока питання. Блок з сертифікатом 80 Plus Bronze, наприклад, може бути надійнішим за модель без сертифікації, оскільки для відповідності вимогам сертифікації виробникам доводиться встановлювати якісніші та більш надійні компоненти. Такий блок, ймовірно, краще переживе різкі скачки напруги і матиме більше шансів захистити від собою материнську плату та відеокарту у разі непередбачених ситуацій.

Кабелі: тип підключення

Різниця між дешевими та дорогими блоками живлення полягає в кабельному з'єднанні. У дешевих моделях кабелі припаяні до плати і не можуть бути від'єднані. Потрібні кабелі підключаються до різних роз'ємів на материнській платі та пристроях, а непотрібні кабелі приховуються за бічною кришкою і фіксуються за допомогою стяжок. У корпусах з багато місця для керування кабелями це не проблема, але це може забрати додатковий час на роботу та економію коштів.

Модульні блоки живлення дорожчі, але дозволяють підключити лише необхідні кабелі, що спрощує збірку і керування кабелями. Непотрібні кабелі можна залишити у коробці. У невеликих корпусах, таких як mini-Tower, це великий плюс, оскільки місця для крутки багатьох зайвих кабелів обмежено.

Важливо враховувати сумісність роз'ємів на материнській платі та пристроях з роз'ємами на кабелях блока живлення, а також їх кількість. Цю інформацію можна знайти на сайті виробника блока живлення. Також важливо враховувати довжину кабелів, особливо якщо блок питання розташовано внизу корпусу, тому що деякі кабелі можуть потребувати довготривалої крутки для досягнення потрібного місця підключення.

Форм-фактор та охолодження

Форм-фактор ATX є найпоширенішим і підходить для більшості офісних та ігрових ПК. Однак перед покупкою варто переконатися, що розміри моделі відповідають допустимим параметрам блока живлення для обраного корпусу, як вказано в інструкції. Інші форм-фактори, такі як TFX або SFX, є досить специфічними і рідко вживаними.

Системи охолодження блоків живлення можуть бути пасивними, напівпасивними або активними. У пасивному форматі повністю відсутні вентилятори в конструкції. Блоки живлення охолоджуються завдяки радіаторам, що можуть виступати стінками корпусу. Пасивне охолодження має сенс у двох випадках:

1. Створюється слабка (чисто офісна) система з холодними комплектуючими, без відеокарти і т. д.
2. Потрібен максимально тихий, безшумний ПК.

У першому випадку можна заощадити, а у другому доведеться заплатити дуже багато грошей. Блоки живлення з пасивним охолодженням, високою потужністю і приємним КПД коштують у середньому в 2,5–3 рази дорожче аналогів з вентиляторами. Знайти хорошу модель складно: їх мало на ринку.

Друга схема охолодження — напівпасивна. Блок живлення отримує з заводу вентилятор, але він починає обертатися лише при перевищенні певної температури. Коли користувач працює в браузері і просто сидить у соціальних мережах, вентилятор не активний. Відбувається запуск 3D-застосунка, збільшується навантаження — вентилятор запускається. Головна перевага напівпасивної системи охолодження — зменшення шуму від системного блоку. До недоліків відносяться підвищена вартість моделей і «клацання», яке на бюджетних блоках живлення чутно при запуску вентилятора.

Третій і найпоширеніший тип системи охолодження — активний. У блока живлення вентилятор обертається постійно, а його оберти регулюються внутрішньою платою шляхом подачі напруги. Чим більше навантаження, тим частіше обертаються лопаті. Переваги активного охолодження:

1. Не потрібно хвилюватися про можливий перегрів, постійно моніторити показники.
2. Моделі з активною системою охолодження часто дешевші за версії з напівпасивним і пасивним форматами.

Недолік може бути лише один — шум і неприємні звуки, які видає вентилятор. На жаль, навіть відомі виробники часто встановлюють у свої блоки живлення дешеві китайські вентилятори зі звичайним скользячим підшипником. Може виникнути шум або тріск. У більшості випадків блоки живлення з такою неприємною особливістю приймають на гарантію. Якщо ж шум незначний, залишається лише звикнути або замінити вентилятор самостійно. А найкраще зразу не економити і взяти перевірений блок живлення з якісним вентилятором.

Чек-лист при виборі блока живлення

Не купляйте б/у блоки живлення для особистих комп'ютерів Навіть незначна несправність може призвести до серйозних наслідків. Новий блок живлення з сертифікатом не нижче Silver та гарантією від дилера — це як страховка на випадок форс-мажорних ситуацій.

Декілька кроків, які допоможуть уникнути помилок при виборі блока живлення для комп'ютера:

1. Перевірте, чи підходить форм-фактор під корпус.
2. Чи є достатня потужність по лінії 12 В для живлення компонентів (з урахуванням сертифікату та необхідного запасу)?
3. Чи є в корпусі місце для керування кабелями, якщо ви хочете придбати немодульний блок живлення?
4. Дотягнуться кабелі і чи є всі необхідні роз'єми для комплектуючих та плати?


Сподобалась стаття? Подякуйте автору