Як зібрати тихий безшумний ПК: комплектуючі та деталі

2024-04-14 21:36
67
Ця стаття на мовах: UA / RU

t.me


Стаття у розділах:

Загальна інформація

Зміст

“Тихі” готові збірки

Збирати безшумний системний блок самостійно із нуля дійсно бажаніше, ніж купувати готові "тихі" збірки. Готові рішення, такі як неттопи, можуть бути зручними, але компанії, що їх створюють, зазвичай не роблять основний акцент на рівень шуму. Їх основні пріоритети - продуктивність, компактність і збалансованість. Те ж саме стосується і брендових ПК з захисними пломбами. Поки гарантія діє, зміни або поліпшення, спрямовані на зниження рівня шуму, часто недоступні.

Моноблоки також не є універсальним рішенням. Доступні за ціною моделі часто шумні і нагріваються. Дорожчі варіанти можуть бути більш тихими, але це може бути питанням удачі. Якщо не пощастить, змінити що-небудь без досвіду може бути складно.

Який корпус взяти для тихого ПК

Для створення тихого ПК очевидним вибором буде корпус від Be Quiet або іншого виробника з заводською шумоізоляцією і спеціальними вентиляторами. Ці моделі дійсно можуть значно знизити рівень шуму, проте є два важливі моменти:

Висока ступінь ізоляції корпуса може знизити його здатність до ефективної вентиляції. Для збірки офісного або робочого ПК середньої потужності це може не стати проблемою, але для ігрових систем з потужним обладнанням це може призвести до перегріву. Знадобиться додаткове налаштування системи охолодження.

Вартість таких корпусів починається від 100 $.

Альтернативою може бути вибір корпусу типу "mash" з хорошою вентиляцією і тихими, потужними вентиляторами. Парадоксально, велика кількість вентиляторів і "відкритий" корпус (порівняно з шумоізольованими моделями) не заважають створенню тихого ПК.

У добре вентильованому корпусі відеокарта менше нагрівається, що зменшує використання її кулерів на максимальних обертах. Вентилятори корпусу на гідродинамічних підшипниках, працюючи з мінімальними обертами, практично не чутні. Чим більше повітря в корпусі, тим тише працюють і вентилятори, і кулер центрального процесора. Дешевий, але добре вентильований корпус типу "mash" допоможе знизити температуру компонентів, оберти вентиляторів і створений системним блоком шум.

Якщо стандартні вентилятори не задовольняють ваші вимоги, завжди можна замінити їх на більш ефективні моделі з гідродинамічним підшипником, 4-контактним роз'ємом і підтримкою PWM (широтно-імпульсної модуляції для регулювання обертів). У результаті ви отримаєте корпус з хорошою вентиляцією, де вентилятори будуть працювати на мінімальних обертах і практично безшумно.

Накопичувачі нового покоління

Незважаючи на появу накопичувачів нового покоління, жорсткі диски (HDD) все ще залишаються популярними для зберігання великих обсягів даних. Вони відрізняються довговічністю, надійністю і здатністю відновлення інформації в разі виходу з ладу. Однак характерний шум роботи HDD залишається проблемою, яка не залежить від моделі, бренду, обсягу або швидкості обертання диска. Деякі вироби видають тріск, інші - гудуть, а треті - стукають. Хоча використання вібронакладок і звуконепроникних корпусів може допомогти, це лише часткове рішення. У тихому ПК краще уникати використання HDD.

Справді, для створення тихого комп'ютера краще використовувати лише SSD-накопичувачі. Ціни на них вже давно стали доступними, а вибір моделей різноманітний:

 • Недорогі SATA SSD з об'ємом від 128 ГБ і середньою швидкістю до 600 Мбіт/с;
 • Зручні SSD M.2 SATA, які позбавляють від зайвих проводів у корпусі;
 • Надзвичайно швидкі і передові SSD M.2 NVMe зі швидкістю до 7500 Мбіт/с, що забезпечують миттєву обробку даних у іграх і програмних застосунках.

SSD-накопичувачі працюють без шуму і зазвичай не викликають проблем. Їх єдиний недолік - складність відновлення даних після поломки. Тому рекомендується використовувати SSD у головному ПК, а для зберігання найважливіших файлів і документів звернутися до зовнішнього HDD-накопичувача.

Чим  потужніше, тим більше шуму?


Intel та AMD пропонують широкий вибір платформ і процесорів. При виборі ЦП (центрального процесора) важливо звернути увагу на показники теплового дизайну (TDP) - як стандартного, так і турбо. Ці значення визначають необхідність ефективної системи охолодження для нормальної роботи процесора.

Давайте розглянемо приклад процесора Intel 13-го покоління більш детально.

Всі процесори можна умовно розділити на три категорії:

 1. Холодні процесори з мінімальним значенням TDP. Це зазвичай офісні або початкові ігрові рішення, такі як Intel Core i3-13100 або AMD Ryzen 5 3600.
 2. Модератно гарячі процесори, такі як Intel Core i5-13500 або AMD Ryzen 5 5600X.
 3. Дуже гарячі процесори, наприклад, Intel Core i9-13900K або AMD Ryzen 9 7900X.

Кожному з цих процесорів потрібна оптимальна система охолодження:

 • Для старих і морально застарілих процесорів, таких як i5-6600, зазвичай встановлюється стандартний кулер.
 • Для холодних процесорів підходять прості повітряні кулери або башти з 1-2 тепловими трубками.
 • Модератно гарячим процесорам рекомендується башта з 4 тепловими трубками.
 • Для дуже гарячих процесорів краще вибрати потужну систему рідинного охолодження.

Проте, під час складання тихого ПК важливо розуміти, що система охолодження безпосередньо впливає на рівень шуму, що виходить від системного блоку. Прості кулери для охолодження процесорів часто змушені працювати на повну потужність, що призводить до високих обертів лопатей і, відповідно, до шуму. Деякі дешеві моделі також можуть бути шумними через неідеальні підшипники або інші конструкційні особливості.

Для ефективного уникнення шуму від системи охолодження процесора можна діяти наступним чином:

 1. Дізнайтеся максимальне значення TDP вашого процесора.
 2. Додайте до цього значення принаймні 40% для розрахунку системи охолодження з запасом.
 3. Переконайтеся, що обрана система охолодження має номінальний рівень шуму не вище 35–40 дБа.

Для процесорів з максимальним TDP 90 Вт рекомендується використовувати повітряний кулер з показником тепловироблення 130 Вт для забезпечення тиші.

Відеокарти: шукаємо тихий режим

Щодо відеокарт, важливо уникати покупки дуже дешевих моделей від маловідомих китайських виробників, таких як Maxsun, Zhaoxin, Zhikai, Moore Tread і т. Д. Якість їх систем охолодження та встановлених вентиляторів не відома. Ймовірно, придбання таких відеокарт може призвести до проблем з перегрівом, шумом від вентиляторів або навіть до ефекту "електричного свисту" (coil whine).

Багато сучасних відеокарт оснащені технологією FanStop, яка полягає в напівпасивному режимі роботи, при якому вентилятори не обертаються до досягнення певної температури. Для карт серій RTX 30XX і RTX 40XX цей поріг зазвичай становить 60°C. Також деякі моделі від AMD, наприклад, RX6600, також мають цю технологію.

Ми не будемо обговорювати переваги чи шкоду FanStop для чипу відеокарти, оскільки думки щодо цього питання різняться. Якщо ви придбали відеокарту у дилера з гарантією, вам не потрібно турбуватися про ці речі. Головне - це забезпечення тиші. Відеокарти з функцією FanStop під час звичайних завдань, таких як перегляд веб-сторінок, робота в Photoshop або легке відеорендеринг, практично невидимі.

Дійсно, у іграх навантаження на відеокарту може значно варіюватися, і це не завжди означає, що вентилятори будуть працювати на повну потужність і шуміти. Наприклад, як ви зазначили, відеокарта MSI RTX 3060 Ventus 2x 12GB при максимальних налаштуваннях у графічних іграх Remnant II і Hogwarts: Legacy більшу частину часу працює в режимі тиші, і її температура іноді перевищує 60 градусів, спричиняючи слабку активність вентиляторів. Це дійсно факт, який варто враховувати при виборі відеокарти.

Чим потужніше ваша відеокарта з функцією FanStop, тим рідше її кулери будуть включатися під час гри. Звісно, це також залежить від навантаження, яке може змінюватися залежно від роздільної здатності екрана та використання функцій, таких як DLSS, DSR/DLDSR.

Блок живлення: шукаємо скриті проблеми

Щодо блока живлення, дійсно, він може стати найшумнішим компонентом в системному блоку через економію виробників на якісному вентиляторі. У власників часто виникають проблеми зі стукотом, непоясненим шумом або тріском. Варіанти вирішення цієї проблеми можуть бути наступними:

 • Спробуйте повернути блок живлення за гарантійним талоном, якщо рівень шуму перевищує заявлене значення в характеристиках.
 • Самостійно замініть вентилятор, дослідивши тему роз'ємів та напруги.
 • Терпіти.
 • Відразу придбайте дорогоцінний, але безшумний блок живлення.

Корисні поради тим, хто бажає зібрати тихий ПК:

Не довіряйте першим відгукам: Іноді перші відгуки можуть бути спотворені через різні фактори. Краще звернутися до статей на відомих технічних форумах, де представлені тести з відео та знімками екрану.

Використовуйте можливість повернення товару: Придбання товарів з можливістю повернення протягом 14 днів у належному стані дає вам можливість випробувати їх на практиці і переконатися, що вони підходять для вашої збірки.

Дивіться відеоогляди з вимірюванням рівня шуму: Відеоогляди, де вимірюється рівень шуму різних компонентів на камеру, можуть дати вам уявлення про те, наскільки шумні вони в реальній ситуації і як вони будуть поєднуватися у вашому тихому ПК.


Сподобалась стаття? Подякуйте автору